Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

Web Sitesinde Sass Haritaları Kullanımı

Sass kod yazarken büyük kolaylık sağlaması ile ünlü olmaktadır. Bir kod yazmadan önce tamamlayıcı bir görev üstlenen sass sayesinde kod yazmak daha kolay ve etkili bir hal almaktadır. Performanslı yapısı sayesinde kod yazanlar için ideal çözümler sunmaktadır. Bunun yanında Sass haritalarda önemli olmaktadır. Şimdi sass haritaların nasıl kullanıldığına ve bazı örnekler bakalım.

 

Öncelikle Sass3.3 ile başlayabiliriz. Sass3.3 kullanım için ideal bir yapı olarak görülebilir. Değer girerken vb. performanslı yapısı ile gayet ideal çözümler sunmaktadır. Harita oluşturmak için ise yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu haritalar oluşturduktan sonra bu maharetli yapı kullanılabilir.

$map: (

    key: value,

    nextkey: nextvalue

);

Yukarıda ki görülen kod yapısı ile ilk yapı işlemleri yapılmaktadır. Bundan sonra ki süreçte ise değer girme işlemler için yine birtakım kodsal düzenlemeler yapılacaktır.

.element:before {

    content: map-get($map, key);

}

Burada anahtar kelime ve anahtar değerlere girilecektir. Bu parametreler sayesinde değişkenler daha performanslı ve etkili bir biçimde çalışacaklardır. Bu süreç de daha etkili bir çalışma bu yapılar sayesinde mümkün olmaktadır. Bir sınıf niteliğinde olan bu yapı sürekli değer girmek gibi zorlu bir durumdan kurtarma işlevi üstlenmektedir. Daha akıcı ve bir kod yazma süreci için ideal çözümler bu şekilde sağlanır.

.element:before {

    content: value;

}

Son çıktı değeri ise yukarıda ki kod yapısında bulunmaktadır.

 

Diğer işlemler ise bu yapının devamı niteliğinde olmaktadır. Kalıp aynı şekilde olduğundan ana tema yukarıda ki kod yapısında olmaktadır. Yukarıda ki kod yapısının türevleri şeklinde düzenlemeler yapılmaktadır.

 

ÖRNEKLER

İl örnekte bir döngü yapısı verilebilir. Döngü yapıları ile öğeler daha kolay bir şekilde kontrol edilecektir. Tek tek yapılan işlemler bu sayede daha kolay bir şekilde yapılır.

$icons: (

  checkmark: a,

  plus: b,

  minus: c

);

Öncelikle tek bir yapı içerisinde toplanan öğeler bu sayede daha kolay bir şekilde değerlerini alırlar. Tek tek farklı yerlerde değerler vermektense tek bir yerde değer verip sonra istenilen yerde çağırmak gayet iyi bir yapı ortaya çıkaracaktır.

@each $name, $value in $icons {

  .icon--#{$name} {

    content: $value;

  }

}

Bundan sonra da her bir anahtar için sınıflar yapılmaktadır. Bu sayede aynı üstteki yapıda olduğu gibi tek bir yerde işlemler yapılmaktadır. İstenildiği yerde kullanmak mümkün olmaktadır.

.icon--checkmark {

  content: "a";

}

.icon--plus {

  content: "b";

}

.icon--minus {

  content: "c";

}

Görüldüğü gibi yukarıda tanımlanan iconların içerikleri burada kolay bir şekilde girilmektedir. Tanımlanan sınıflar sayesinde daha kolay ve hızlı bir şekilde değer girilmesi de projenin akışını olumlu yönde etkilemektedir. Sass ile bu işlemler kolayca yapılır.

Yerel SEO için Twitter Optimize Nasıl Yapılır

İş dünyasında ve hayatımızdaki  uygulamalarda sosyal medya ürünlerinin en popülerinden olan twitter hayatımızda büyük bir yer kaplamanın yanında işlerimizi ve hayatımızdaki uygulamalarımızı tanıtmak karşı tarafa ve insanlara ilk ağızdan doğrudan ulaşmamıza ve onlar ile iletişim kurmamıza yardımcı olur.  Bunları daha büyük kitlelere ulaştırmanın daha çok insan ile iletişime geçmemizi sağlamanın tek yolu hesabımızı aktif kullanmanın yanı sıra bazı çalışmalar ve optimizeler yapmamız gerekmektedir

Öncelik olarak SEO kavramının neleri içerdiğinden neleri kazandığından biraz bahsedelim. Seo kavramı bir çok web sitesinin aktif kullanımda olduğu ve vazgeçilmezi haline gelmiş bir yöntemdir. Sitelerinin ve hesaplarının Google, YANDEX ve bunun gibi diğer arama motorlarında yapılmış olan arama sonuçlarında ulaşılmasını kolay hale getirmek için düzenlenmiş ve faydası oldukça görülmüş  bir yöntemdir.  Yerel uygulaması ise aramalardaki bölgesel (ülke ,şehir ) gibi alanlarda ki arama sonuçlarında daha üst seviyeye çıkmasına yardımcı olur.Bu sayede bizlerin oluşturduğu web siteler ve hesaplara daha fazla ziyaretçinin uğramasına yardımcı olmaktadır.  Belirli anahtar kelimeler kullanılarak aranma potansiyeli yüksek kelimeler seçilerek ve farklı taktikler kullanılarak sağlanan bu durum online ortamda olmazsa olmazlardandır.

Sosyal medya üzerinde de etkinliğini gösteren Seo yöntemi hemen her kullanıcının ilgisini çekmiş ve yapılması hususunda geniş çalışmalar ve girişimlerde bulunmaktan çekinmemiştir. Günümüzde neredeyse mecburiyet haline gelen Twitter bir çok yayın kuruluşunun da seyircisi ile iletişime geçmesini sağlamıştır. Peki bize bu kadar imkan sağlayan Seo yöntemini Twitter hesaplarımızda nasıl aktif edeceğiz nasıl uygulamasını yapıcağız. İşte bu konuda araştırmalar fazla bir sonuç vermemektedir. Bu yazımda sizlere bildiğim kadarı ile bu çalışmayı nasıl yapacağınıza ve seo etkileşimini nasıl sağlayacağınıza dair bir kaç iğ ucu verme niyetindeyim. Bunların başında gelen içerik tasarısı ve dizaynı hesabın ilk bakışta karşı taraftakileri etkilemesi önemli faktör iken bulunan paylaşımların ve gönderilerin hitap edeceği kitle çok önemlidir. Ülkemizde genel olarak kullanılan takip edeni takip ederim , takipleşelim , takibe takip gibi hashtaglar ile bu aktivasyonunuzu üst seviyelere çıkartmanız mümkün. Hashtag nedir? hashtag bir kelimenin yada tümcenin başına hash (#) simgesi getirilerek oluşturulan bağlantılara verilen isimdir. Bilgileri kategorilere ayırmaya ve kitlelere iletmede önemli bir etkendir. Oluşturacağımız hashtaglar sayesinde çok büyük kitlelere hitap etme ulaşma imkanı kazanabiliriz. Bir diğer silahımız ise retweetlerdir. “Retweet “başka birisinin tweetini kendi Twitter sayfanızda yayınlamaktır. Bu durum sizin retweet yaptığınız kullanıcı ile bir etkileşimde bulunmanızı aynı içeriği ve hesabınızı onun ziyaretçileri tarafından da görülmesini ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tweetlerinizde ,retweetlerinizde ve hashtagların da içeriklerine ve kullandığınız kelimelerin aranma durumunu göz önünde bulundurmanız önemli bir husustur. Bunlardan hariç olarak kullanılan bir diğer yöntem ise çeşitli sitelere ilgili konular üzerinden hesabınızın linkini vermekten geçer. Bu durum kendi hesabımızın ziyaretçilerinin yanı sıra link verdiğimiz sitelerin de ziyaretçilerinin bizi görmesine ve tanımasına yardımcı olmaktadır.

 
 

Etiketler

Sass
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste