Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

İnteraktif Tasarımının 5 Altın Kuralı

Hedef Odaklı Tasarımlar

Hedef odaklı olmak bu alanda çok önemlidir. Hedef odaklı olmaktan kasıt ise kullanıcı kitlenizde hedeflerinize göre tasarımlar yapmalısınız. Yani tasarım amaca ve işleve yönelik bir şekilde olmalıdır. Bu sayede daha etkili ve verimli bir sürece sahip olunabilir. Kullanıcılar kendilerinden bir şeyler bulmak isteyeceklerdir. Tasarımlarda da buna uyumlu bir yapı kurulmalıdır. Yapı olarak karmaşık yapılar değil de daha basit yapılar tercih edilmelidir. Bu kullanıcılar daha etkin bir kullanıma sahip olacaklardır.


Kullanılabilirlik
Kullanılabilirlik hayatımızın hemen her alanında çok büyük bir önem düzeyine sahip olmaktadır. Kullanılabilirlik iyi bir düzeyde olmalı ki kullanıcılar tasarımları kolayca kullanıp herhangi bir sorun yaşamasınlar. Bu sayede hem daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşıp hem de herkesin kullanabileceği tasarımlar yapılacaktır. Basit yapılar kurulup bunların yanında da uyumlu öğeler entegre edilmesi gerekmektedir. Ne kadar kullanışlı bir yapı o kadar ideal bir süreci işaret edecektir. Bunun içinde bazı testler yapılmaktadır ve bu testlerde kullanıcı testleri vs. gibi testler olmaktadır. Bu testler sayesinde daha kullanıcı odaklı kullanılabilirlik düzeyi pozitif olan tasarımlar ortaya çıkmaktadır.
 

Tasarım
Tasarımın uyumlu ve amaca yönelik bir şekilde olması gerekmektedir Kullanıcılar yaptıkları işlemlerden en üst düzeyde verim almaları çok büyük bir önem düzeyine sahip olmaktadır. Kullanıcılar tasarımın verimli bir yapıda olduğunu görünce daha etkili bir şekilde kullanıma sahip olarak yaptıkları işlemlerde de en üst düzeyde fayda sağlayacaklardır. Bunun içinde hatalardan arındırılmış yapılar ortaya çıkarılmalıdır. Örneğin bir buton tasarımının bile bununla uyumlu bir yapıda olması gerekmektedir. Bu aslında birazda kullanılabilirlikle de ilgili olmaktadır.

Öğrenilebilirlik
Tasarımının basit ve açıklayıcı bir yapıda olarak tasarıma dair diğer öğelerinde aynı şekilde bu amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Kullanıcı tasarımda karmaşık bir yapı gördüğünde tercihlerinde değişiklik yapabilir. Rekabet alanının da bir hayli fazla olduğu alanda kullanıcı tercihleri kolay bir şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Onun için yapıların açık ve net bir yapıda olması gerekmektedir. Kullanıcı yapıyı birkaç denemede çözmelidir. Aşırı karmaşık yapılar hem güvensiz hem de verimsiz olacaktır. Yerine göre tabiî ki ihtiyaç duyulduğu yerlerde de karmaşık yapılarda olacaktır fakat bunun çözümlemesi iyi yapılmalıdır.

Geri Bildirim ve Tepki Süresi
Yaptığınız tasarımdan ne kadar verim aldığınızı tespit etmek için geri bildirimler iyi bir yardımcı olacaktır. Geri bildirimler ile kullanıcılarınızın görüşlerini ve tasarımınızın ne derece etkili olduğu hakkında tespitler yapabilirsiniz. Fakat bu geri bildirimler kısa sürelerde olmalıdır. İyi bir iletişim süreci içinde kısa sürelerde geri dönüşler yapmalısınız. Bu süreçte ne kadar iyi bir takip mekanizmasına sahip olursanız o kadar pozitif bir sonuca sahip olabilirsiniz. İletişim süreci bu açıdan sürekli kontrol edilerek analizler de ona göre yapılmalıdır.

Web Tasarım Temel kavramlar
Online ortamların kullanımının artması ile birlikte web tasarım alanına büyük oranda gelişim göstermiştir. Bu süreçte yapılan çalışmalar işlevsellik ve estetik yönünden ne kadar iyi olursa o kadar geniş kitlelere seslenmek mümkün olacaktır. Daha etkili bir süreç için tasarımda dikkat edilecek öğelerden birisi kullanılabilirlik olmaktadır. Kullanılabilirlik sayesinde kullanıcılar siteyi kolay ve etkili bir biçimde kullanabileceklerdir. En ideal yöntemlerden birisi olan kullanıcı deneyimi sayesinde bu süreç daha etkili bir hale getirilebilir. Kullanıcı deneyimi sayesinde kullanıcılar istedikleri gibi bir yapıya sahip olacaklardır. Bu sayede daha kolay bir şekilde kullanım söz konusu olacaktır.

Bunun dışında bir diğer kavram ise uyumluluktur. Siteye ait tüm öğelerin birbirleri ile uyumlu olması çok önemli olmaktadır. Bu süreçte yapılan çalışmalarda tutarlı ve uyumlu bir yapı olursa daha kaliteli bir çalışma ortaya çıkacaktır. Kullanıcılarınız için daha uyumlu bir yapı ortaya çıkartmak isterseniz öncelikle renklerden tutunda yazı fontlarına kadar her şeyin birbiriyle  uyumlu bir yapıda olması gerekmektedir.

Bir diğer kavram ise şık ve estetik tasarımlar olmaktadır. Şık ve estetik tasarımlar sayesinde kullanıcılarınız için daha ilginç bir yapı oluşturabilirsiniz. Bu tasarımların daha iyi bir yapıda olması kullanıcılarınız için faydalı olacaktır. Ara yüzün şık ve kullanışlı olması demek sitenizin aktif üyelerinin çoğalması demektir. Bunun için diğer yapılardan da destek alabilirsiniz.

Buton vs. tasarımlarınızı günümüz trendlerine uygun bir şekilde yaparsanız daha etkili bir sürece sahip olabilirsiniz. Bunun dışında carousel gibi öğeleri kullanabilirsiniz. Css ve javasc-ript destekleri ile daha etkili ve şık tasarımlar yapabilirsiniz. Javasc-ript bu alanda geniş bir etkiye sahip olmaktadır. Aynı şekilde CSS de bu durumdadır.

Sitenizin bir diğer unsuru ise performanslı bir yapıya sahip olmasıdır. Performanslı bir yapı bir sitenin olmazsa olmazlarından birisi olmaktadır. Örneğin sitelerinde yavaş bir yapı hiç hoş olmayacaktır. Kullanıcılar ürünlere bakarken yavaş gezinmekten hoşlanmazlar. Bu durumda da rekabet ortamının çok olduğu bu alanda tercihler kolayca değişebilir. Performansın düşük olmasının birkaç nedeni olmaktadır. Host ile ilgili problemleriniz olabilir. Bunun yanında aşırı yükleme yada gereksiz öğeler sitenizde olduğundan dolayı düşük bir performansa sahip olabilirsiniz. Aşırı grafik kullanımı da sitenizin performansını düşürebilir. Yüksek boyutlu dosyalar, animasyonlar vb. gibi öğelerin aşırı kullanımı düşük internet hızlarına sahip olan kullanıcılar da çok yavaş çalışacaktır. Bunun içinde aşırı kullanım faydalı değildir.

Bir diğer kavram ise sitenizin optimize edilmiş olmasıdır. Siteniz mobil ortamlara uyumlu olmalıdır. Mobil kullanımların artış göstermesi ile birlikte mobile duyarlı sitelerde çok büyük bir önem düzeyine sahip olmaktadır. Mobil ortamlarla da uyumlu bir site daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmanız adına daha ideal bir çözüm olmaktadır.

 
 

Etiketler

Tasarım,Etkileşim
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste