Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Eticaret »

E-ticaret sitenizin video içerikleri için Facebook ve YouTube karşılaştırması
Dijital dünyanın yükselen değerlerinden biri olan video içerikleri e-ticaret sitelerinin de reklam ve pazarlama stratejilerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Özellikle kullanıcı sayısı bakımından en önemli sosyal ağ olan Facebook’ta paylaşılan videolar, internette yayınlanan içeriklere bakış açısını da değiştiriyor. Bu anlamda birçok e-ticaret sitesi sahibi, video pazarlamasında YouTube’u değil de; Facebook’u öne çıkarmanın daha etkili olup olmayacağını sorguluyor.
 
Bu anlamda video içeriklerinin etkinliği bakımından Facebook ve YouTube’u karşılaştırmadan önce bu iki platforma ilişkin analizleri gözden geçirmekte fayda var. Facebook, istatistiklere göre; 2014 yılının sonunda, günde 3 milyar kez görüntülenen video içerikleriyle, bu konuda önemli bir mecra haline geldiğini duyurmuştu. YouTube’da ise; daha 2012 yılındayken, günde 4 milyar kez video içeriği görüntüleniyordu. Yani bu konuda, YouTube’un kullanım konusunda bir liderliği söz konusu.
 
IdeaSoft olarak; e-ticaret sitenizin video pazarlamasında, hangisinin daha etkili olabileceğine dair sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeniz için, Facebook ve YouTube videolarının önemli özelliklerini sizler için karşılaştırdık…
 
Haber kaynağında görünürlük
 
Facebook’un haber kaynağındaki görünürlük anlamında belirgin bir biçimde kendi ürünlerini tanıtmayı tercih ettiği açık. Bu nedenle de, Facebook’a doğrudan yüklenen videoların görünürlükleri; YouTube gibi, dışarıdan gelen videolardan çok daha yüksek. Bu anlamda Facebook, doğrudan yüklenen videoları teşvik etmek adına iki temel yol izliyor;
 
a. Cezbedici bir görüntü
 
Görüntü ve verdiği duygu olarak Facebook video içerikleri, YouTube video gönderilerine göre çok daha fazla cezbedici. Ayrıca, Facebook video yükleme daha küçük bir ön izlemeye; fakat daha büyük bir “oynat” düğmesi ile öne çıkan bir call to action’a sahip olduğu için, e-ticaret sitelerinin etkileşim sağlama amacına daha fazla katkısı olabilir.
 
b. Otomatik oynatma
 
Facebook videolarının otomatik oynatma özelliği; içeriğin, kullanıcıların görüş alanına girdikten kısa bir süre sonra, otomatik olarak başlamasını sağlıyor. Facebook’un, haber kaynağı içerisinde yer alan video içeriklerini otomatik oynatma fonksiyonu; e-ticaret sitelerinin pazarlama araçları içerisinde önemli bir yeri olan sosyal medyadaki etkileşim oranını artırabilir.
 
Web üzerinde paylaşma
 
Web üzerinde video paylaşımı söz konusu olduğunda Facebook, YouTube’un gerisinde kalıyor; çünkü YouTube’un oynatıcısı, kişisel ve e-ticaret siteleri tarafından daha fazla tercih ediliyor. Ancak Facebook’un, önümüzdeki haftalarda kullanıcılarının beğenisine sunacağı video gömme (embed) özelliğiyle; web üzerinde video paylaşım konusunda YouTube’un ezici üstünlüğünü değiştirebilir.
 
Analitikler
 
E-ticaret sitesi sahipleri için ölçme ve değerlendirme son derece önemli. Bu nedenle, Facebook ve YouTube analitiklerine gelindiğinde; e-ticaret sitesi sahiplerinin bu iki platformu nasıl karşılaştırılacaklarını bilmelerinde büyük yarar var.
 
Bu konuyla ilgili olarak Facebook, 2014’ün sonlarında kullanıcılarına çok sayıda video gösterimi yaptı. Çünkü o zamana kadar, videoların sitede nasıl bir performans göstereceğini bilmek çok zordu. Şu anda, “Facebook Insights” aracılığıyla sayfalardan ek metriklere erişilebilse de; kişisel profillere video yüklemede bu özellikten yararlanılamıyor. Buna karşın YouTube, video yükleyen tüm kullanıcılar için derinlemesine analizler sunuyor.
 
Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenizin video içeriklerini yayınlamak için hangi platformun size daha uygun olacağına karar verebilir, sosyal medyadaki etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…
 
 

Etiketler

yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste