Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Eticaret »

E-ticaret sitenizin SEO etkinliğini artırmaya yönelik 8 ipucu
E-ticaret siteleri için arama motorlarından gelen trafiği artırmanın en pratik ve etkili yollarından birini, arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları oluşturuyor. SEO dostu olan e-ticaret siteleri daha fazla organik trafiğe ve bunun sonucu olarak da daha fazla satışa ulaşabiliyor.
 
Web sitesi içinde yapılan SEO çalışmaları, site dışı kaynaklara yönelik SEO çalışmalarına göre hızlı ve nispeten daha kolay sonuçlar almanızı sağlayabilir. Eğer sitenizle ilgili henüz hiç SEO çalışması yapmadıysanız ya da SEO çalışmaları sırasında gözden kaçırdığınız noktalar varsa işte size e-ticaret sitenizin SEO dostu olmasını sağlayacak bazı ipuçları…
 
1. Ürün fotoğrafları
 
E-ticaretin olmazsa olmazlarından biri olan ürün fotoğrafları, sitenize gelen ziyaretçileri satışa yönlendirmek için son derece önemli bir araç. SEO çalışmaları içinde çoğu zaman görmezden gelinse de SEO açısından kaliteli bir görsel oluşturmak için fotoğraf metinlerine dikkat etmek gerekiyor. Fotoğrafla birlikte kullanılan metinde görsele ilişkin anahtar kelimeler kullanılması da bu anlamda önem taşıyor. Sitenizde kullandığınız görsellerin özgünlüğü ve kalitesi de sitenizin aramalarda ön sıralarda yer almasına yardımcı olur.
 
2. Sayfalar arası bağlantılar
 
Ürünlerinizin sayfaları arasında bağlantılar (linkler) kullanmak faydalı olabilir. Özellikle benzer ürün sayfaları arasında bağlantılar vermek sitenizin SEO gücünü arttırır. Site içi bağlantı (inbound link) olarak adlandırılan bu çalışma arama motorlarının sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olmasının yanı sıra ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezebilmesine ve aradığı ürün dışında pek çok ürünü incelemesini sağlar.
 
3. Ürün açıklamaları
 
E-ticaret sitenizin SEO çalışmalarının ilk sıralarında yer alması gerekenlerden biri de ürün açıklamaları. Sitenizde yer alan ürünlere yönelik açıklamaların mümkün olduğu kadar özgün ve ayrıntılı olmasına dikkat etmenizde fayda var. Çoğu site, ürün açıklamalarında tedarikçiler tarafından belirlenmiş hazır açıklamaları kullanır. Bu da birçok sitede yer alan aynı cümleler nedeniyle arama sonucu sayfalarında üst sıralara çıkaramamanıza neden olabilir. Oysa özgün ürün açıklamalarıyla, diğer sitelerin arasından sıyrılarak arama sonuçlarında sitenizi öne çıkarabilmeniz mümkün.
 
4. Google Web Yöneticisi Araçları
 
Google’ın en yaygın kullanılan arama motoru olması nedeniyle SEO çаlışmаlаrı tüm dünyada genellikle Google öncelikli yaрılır. Google da SEO çalışması yapacak olan sitelere bazı faydalı araçlar sunar. Google Web Yöneticisi Araçları da bu araçlardan biri. E-ticaret ile uğraşan hemen herkes bu araç hakkında fikir sahibi olur. Kırık linkleri görme, site hızı ölçümlеrini yаpma, siteye karşı uygulanan negatif SEO çalışmalarının önüne geçmek için bu aracı kullanmak son derece önemli.
 
5. Müşterileri yorum yapmaya teşvik etmek
 
Müşterilerinizin ürünler hakkında sitenizde yaptığı yorumlar potansiyel müşterilerinizi etkilemek için son derece önemli. Ayrıca bu yorumlar, arama motorları tarafından özgün bir içerik olarak algılanır ve sitenizin güncellenen, özgün içeriğe sahip bir e-ticaret sitesi olarak değerlendirilmesini kolaylaştırır.
 
6. Sayfa başlıkları
 
Sayfa başlıkları Google aramalarında doğrudan görüldüğü için SEO çalışmalarınız kapsamında sitenizdeki sayfaların başlıklarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Arama motorlarında ürün arayan kullanıcıların tercihlerini doğrudan etkileyen sayfa başlıklar oluştururken, anahtar kelimeleri art arda sıralamak yerine müşterinin tıklamayı tercih edeceği kelimelere yer vermek gerekiyor.
 
7. Sayfa açılış hızı
 
İhtiyaçlarını karşılamak için e-ticaret sitelerini kullanan müşteriler için zaman, en önemli etken. Bu nedenle sitenizdeki sayfaların açılış sürelerini mümkün olduğunca kısa tutacak düzenlemeler yapmanızda fayda var. Google sıralaması için de sayfa açılış süreleri büyük önem taşıyor, yani hızlı bir site kullanıcı dostu olduğu kadar, başarılı bir SEO çalışması için de gerekli.
 
8. Site içi gezinmeyi kolaylaştırın
 
Sitenizde sayfalar arası ulaşımın kolay olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Bu anlamda menülerde, alt menülerde ve kategoriler arası bağlantılarda kopukluk olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Kullanıcıların sitede gitmek istedikleri sayfalara kolay ulaşması demek ‘’Googlebot’’ gibi arama motoru örümceklerinin de sitenizi daha kolay analiz edebilmesi anlamına gelir.
 
Bu ipuçları, sitenizin SEO gücünü arttırmanızda ve sitenizin aramalarda üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. E-ticaret için SEO olmazsa olmaz bir gereklilik. IdeaSoft, e-ticaret işinize yalnız teknik destek sağlama konusunda değil; ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak ve IdeaSoft ile sitenizi üst sıralara taşımak için; siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun.
 
 

Etiketler

tasarım,,seo,eticaret
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste