Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) »

Arama Motoru Optimizasyonu’nun 3 Temel Direği
Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO) kapsamlı ve komplike bir alan olduğundan, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın oldukça zorlu bir yarış olduğunun farkına varmak çok önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonundaki sayısız ayrıntı içinde kaybolmak kolay ve yaygındır. Bu kısa makalede, programlama bilgisine sahip olmayan genel internet kullanıcılarının, Arama Motoru Optimizasyonu kavramını daha kolay anlamalarını sağlamak için organic SEO yöntemini basitçe anlatmaya çalışacağım.
 
Kanımca, SEO’yu ya da herhangi bir konuyu anlamanın en kolay yolu, temel bilgilerle başlamak ve bu bilgileri gündelik konularla ilişkilendirip, aralarındaki benzerliklere odaklanmaktir.
Bu çerçevede isterseniz, İnternet’in de tıpkı gerçek dünya gibi kıtalar, ülkeler, şehirler, kasablar, mahalleler ve bireylerin yaşadıkları evlerden oluştuğunu hayal ederek başlayalım. Her websitesi bir evin zemini ve sitenin her sayfasi o evin odaları gibi düşünülebilir.
Bir evin en iyi şekilde yaşanılabilir hale getirilmesi için gerekli faktörler şunlardır: inşaat, mobilya ve ulaşım. Söz konusu evin, sağlam bir temel üzerine, güçlü malzemeler kullanılarak ve dış mimarisi iyi düşünülerek inşaa edilmesi gerekir. Yapı tam olarak inşaa edildiği andan itibaren mobilya ve diğer eşyalarla donatılması ve son olarak ulaşım için yollarla erişilebilir olması gerekir.
Tam olarak yukarıda tanımlanan şekilde, bir websitesinin de Arama Motorlarında en iyi şekilde performans göstermesi için gerekli faktörler: Kod, İçerik ve Linklerdir.
 
Kod (inşaa - yapı)
Bir websitenin bilgi mimarisi, sitenin oluturulmasından önce dikkatli bir şekilde düşünülmeli ve planlanmalıdır. Daha sonra profesyonel standartlara uygun programlama kodunu kullanarak sitenin inşaa edilmesi gerekir. Bir evin tahta, tuğla veya çelikten yapılması gibi bir websitesi de farklı programlama dilleri kullanılarak yaratılabilir. Evin bulunduğu lokasyon ve çevresindeki diğer evlere uzaklığına göre, bazen belli programlama dillerini kullanmak diğerlerine göre daha iyi sonuçlar verebilir.
İçerik (mobilya)
 
Websitesi kodlama bittikten hemen sonra basit içi boş bir kabuktan faksızdır. Bir evin mobilyalara ihtiyaç duyduğu gibi bir websitesi de içeriğe ihtiyaç duyar. Mobilyaların ne kadar kalieteli ve yapıya uygun olursa site performansı da o kadar yüksek olur. Yine aynı şekilde, yüksek kaliteli ve amaca uygun içerik çok önem taşımaktadır. Ayrıca çok fazla yada yetersiz içerik site performansı için zararlıdır.
 
Bağlantılar-Linkler (taşımacılık-ulaşım)
Hem kiracılar için hemde misafirleri için eve ulaşmak ve evden ayrılmak kolay olmalıdır. Özel ve toplu taşımaya elverişli evler, yol ve işaret tabelalarıyla, ana yollar ve bulvarlarla çevrilidir. Tipik olarak daha yoğun daha kalabalık bir çevre ulaşım açısından daha çok tercih edilir ve o çevrede evlerin piyasa değeri daha yüksek olur.
Aynı şekilde başka web siteleriden bir siteye yönlenen linkler (iç linkler) ne kadar fazla ise, söz konusu sitenin bulunması kolaylaştığı gibi arama motoru sonuçlarında (piyasa değerine benzer) da daha yüksek sıralarda listelenmesi sağlanır. Bu çerçevede, sitenizin diğer sitelere verdiği erişimin (dis linkler) kaliteli, konu ile alakali ve basit olması da hayli önemlidir. Bir evin önünden geçen yolun sıkca kullanılan ve şehir merkezine ulaşan bir yol olması, evin değerini küçük bir kasabaya giden bir patikaya göre daha fazla arttırır.
 
Esaslarınızı Korumak
Kaliteli bir şekilde inşaa edilmiş, müthiş eşyalarla döşenmiş büyük bir evin ulaşımını sağlayacak bir yolu olmamasının, bu evi neredeyse değersiz kılacağı konusunda herkes hemfikirdir. Hatta farzedelim ki iyi inşaa edilmiş yoğun ticari bir bölgenin yanı başında bir eviniz var. Eğer içinde uyuyacak bir yatağınız bile yoksa bu evde yaşamazsınız. Aynı şekilde bir evin en son moda eşyalar ile döşenmiş olması ya da çok itibarlı bir mahallede yer alıyor olması, olası bir fırtına da tavanının akmayacağı anlamına gelmez. Eğer, web sitenizin SEOnun üç temel direği üzerine oturtulduğundan emin olamazsanız, web sitenizi pazarlarken akıntıya karşı kürek çekmeye hazır olmalısınız.
 
Yazar Hakkında
Onur Birsen, M.B.A, C.P.A. Buzul Teknoloji ve Glacial Multimedia şirketlerinin yönetici ortağıdır. Harvard Üniversitesin’de e-ticaret üzerine eğitim almıştır ve arama motoru optimizasyonu konusunda 1999 senesinden beri yurt dışında 200′den fazla proje tamamlamış, onbinlerce kişiye seminerler vermiştir. 2005 yılında Türkiye de ofis açtıktan sonra arama motoru optimizasyonu konusunun Türkiye de daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı kendisine prensip edinmiştir.
Editor Hakkında
Aslı Gücüyener’in, London School of Economics’ten Yeni Medya ve Bilgi Toplumları alanında MSc derecesi bulunmaktadır. Şu an Doğan Online bünyesindeki hemalhemsat.com’da İş geliştirme Uzmanı olarak görev yapan Gücüyener, arama motoru optimizasyonu konusu ile yakından ilgilenmektedir.
 
 

Etiketler

Arama Motoru ,3 Temel Kural
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste